پخش زنده رادیو ترنج کانادا

 
                       
1
جهش‌های ويروسى

پايان استيلاى Covid-19 بر جهان نزديك است!

  • کد خبر : 5133
  • 08 نوامبر 2021 - 11:35
پايان استيلاى Covid-19 بر جهان نزديك است!
آنزیم "nsp۱۴" مسئول بازسازی ویروس است. اگر این فرآیند به موقع انجام نشود، جهش‌های زیادی روی هم انباشته می‌شود و ویروس قادر به تکثیر نخواهد بود.

در ماه اکتبر تعداد موارد تایید شده‌ی کووید-۱۹ ژاپن به طور غیرمنتظره‌ای کاهش یافت و اکنون دانشمندان ژاپنی ادعا می‌کنند که این ویروس جهشی مفید داشته و ممکن است آن را وادار به “خودکشی” کند. به نقل از موسسه ملی ژنتیک ژاپن و دانشگاه نیگاتا كه به تازگی آخرین تحقیقات خود را منتشر کرده‌اند، در ژنوم سویه جهش یافته دلتا، آنزیمی به نام “nsp۱۴” جهش پیدا کرده است و این جهش باعث عدم بازسازی کامل ویروس و مرگ آن می‌شود.
در فرآیند تکثیر و انتشار سریع ویروس، ژنوم‌ گاهی دچار جهش اشتباه می‌شود این موضوع یکی از دلایل اصلی بیماری نیز هست.
در این مورد، آنزیم “nsp۱۴” مسئول بازسازی ویروس است. اگر این فرآیند به موقع انجام نشود، جهش‌های زیادی روی هم انباشته می‌شود و ویروس قادر به تکثیر نخواهد بود.

محققان دریافتند که ویروس‌هایی که جهشی در آنزیم “nsp۱۴” دارند، ۱۰ تا ۲۰ برابر بیشتر از ویروس‌های معمول جهش می‌کنند. بنابراین زمانی که موارد ابتلا در ماه اوت در ژاپن به اوج خود رسید این جهش در “nsp۱۴” رخ داده بود.
تعداد مبتلایان ژاپن در روز شنبه به ۲۲۹ نفر رسید که کمتر از یک درصد ۲۵ هزار و ۹۰۰ مبتلا در بیستم ماه اوت است.
“ایزورو اینوئه”(Izuro Inoue)، پروفسور موسسه ملی ژنتیک ژاپن باور دارد که علت کاهش تعداد مبتلایان بروز جهش در “nsp۱۴” باشد که باعث بروز جهش‌های غلط و در نهایت نابودی ویروس می‌شود.

علاوه بر آن محققان تصور می‌کنند که آنزیمی به نام “APOBEC” باعث تغییر “nsp۱۴” شده باشد. گفته می‌شود این آنزیم در شرق آسیا و اقیانوسیه در بسیاری از افراد فعال است.
با این حال پیش از آن که جشن گرفتن را آغاز کنیم باید در نظر داشته باشیم که تنها گونه‌هایی از ویروس که دارای آنزیم “nsp۱۴” هستند ممکن است در حال ضعیف شدن باشند این بدان معناست که احتمال بروز جهش‌های واگیردارتر و خطرناک‌تر در سایر گونه‌های ویروس وجود دارد.

لینک کوتاه : https://news.radiotoranj.com/?p=5133
  • نویسنده : فروزنده
  • منبع : Isna
  • 137 بازدید