پخش زنده رادیو ترنج کانادا

 
                     
0
NASA

ناسا در موقعيت آماده باش جهت دفاع سياره اى

  • کد خبر : 5492
  • 20 نوامبر 2021 - 10:25
ناسا در موقعيت آماده باش جهت دفاع سياره اى
فضاپیمای «دارت» با هدف برخورد با سیارک «دیمورفوس» و تغییر مدار آن،از پايگاه فضايى وندنبرگ در كاليفونيا، پرتاب مى شودو سپس باید در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی با سرعت ۶.۶ کیلومتر بر ثانیه باسیارک«دیمورفوس» برخورد کند

ناسا قرار است یک ماموریت مشترک به نام”دارت”را با آزمایشگاه فیزیک کاربردی جان هاپکینز ، در ۲۳ نوامبر اجرا كند.
انجام این ماموریت به دانشمندان کمک خواهد کرد تا دریابند چگونه می‌توان یک سیارک را که در مسیر برخورد با زمین قرار دارد، از مسیر اصلی‌اش منحرف کرد.
منظور از سيارك، سیارک‌های «دیدیموس» و «دیمورفوس» است که دو جرم صخره‌ای معلق در فضا هستند و با یکدیگر حرکت می‌کنند.
سیارک کوچکتر یعنی «دیمورفوس» که با قطر ۱۶۰ متر ، در واقع به عنوان قمر «دیدیموس» عمل می‌کند. این سیارک هر ۱۱.۹ ساعت یک دور کامل به دور سیارک بزرگتر مى زند .

فضاپیمای «دارت» با هدف برخورد با سیارک «دیمورفوس» و تغییر مدار آن،از پايگاه فضايى وندنبرگ در كاليفونيا، پرتاب مى شودو سپس باید در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی با سرعت ۶.۶ کیلومتر بر ثانیه باسیارک«دیمورفوس» برخورد کند و به این ترتیب سرعت حرکت مداریِ آن را ۰.۴ میلی‌متر بر ثانیه کاهش دهد. این کار باعث می‌شود که انجام هر دور کامل این سیارک به دور «دیدیموس» حدود ۱۰ دقیقه طولانی‌تر شود. همین تغییر کوچک می‌تواند از وقوع فاجعه در جریان حرکت این سیارک جلوگیری کند قرار است.

«دارت» بخشی از یک ماموریت بزرگتر و دو قسمتی است که «ماموریت ارزیابی برخورد و انحراف سیارک» نام دارد. اجرای دومین قسمت این ماموریت بر عهده آژانس فضایی اروپا است و ماموريت “Hera “نام دارد

لینک کوتاه : https://news.radiotoranj.com/?p=5492
  • نویسنده : فروزنده
  • منبع : euronews
  • 23 بازدید
       
Optimized with PageSpeed Ninja