پخش زنده رادیو ترنج کانادا

 
                       
2
china

كشور چين موفق به توليد برق از راكتورهای هسته ای گرديد

  • کد خبر : 6415
  • 05 ژانویه 2022 - 18:47
كشور چين موفق به توليد برق از راكتورهای هسته ای گرديد
بر اساس گزارش بلومبرگ، چین بزرگترین سرمایه گذار انرژی هسته ای در جهان است و برآوردها حاکی از آن است که طی 15 سال آینده تا 440 میلیارد دلار برای ساخت نیروگاه های هسته ای جدید پرداخت خواهد کرد و به این کشور اجازه می دهد تا به عنوان برترین تولید کننده انرژی هسته ای جهان از آمریکا پیشی بگیرد.

طبق گزارش بلومبرگ، چین اولین راکتور هسته‌ای Small Modular خود را به شبکه برق خود متصل کرد و اولین کشور در جهان است که از چنین ماشینی برق می‌گیرد.

راکتور ۲۰۰ مگاواتی واحد ۱ شرکت China Huaneng Group در خلیج Shidao به شبکه استان Shandong متصل است. این شرکت همچنین در حال توسعه راکتور دوم است که قرار است سال آینده پس از آزمایشات به بهره برداری کامل برسد.

راکتور۲۰۰ مگاواتی (SMR) Small Modular , تقریباً یک پنجم اندازه اولین رآکتور اختصاصی چین به نام Hualong One است. اندازه کوچک آن امکان مقیاس پذیری بیشتر و همچنین کاهش هزینه های عملیات و استقرار را فراهم می کند.

راکتور هسته‌ای Modular جدید، اولین نوع از راکتور Pebble -bed با دمای بالا در جهان است که با گاز خنک می‌شود. به جای گرم کردن آب، هلیوم را برای تولید انرژی گرم می کند. دستگاه طوری طراحی شده است که در صورت بروز خطا به سرعت خاموش می شود.

.چین در ۱۵ سال آینده ۴۴۰ میلیارد دلار در انرژی هسته ای سرمایه گذاری خواهد کرد

بر اساس گزارش بلومبرگ، چین بزرگترین سرمایه گذار انرژی هسته ای در جهان است و برآوردها حاکی از آن است که طی ۱۵ سال آینده تا ۴۴۰ میلیارد دلار برای ساخت نیروگاه های هسته ای جدید پرداخت خواهد کرد و به این کشور اجازه می دهد تا به عنوان برترین تولید کننده انرژی هسته ای جهان از آمریکا پیشی بگیرد.

این کشور همچنین در حال سرمایه‌گذاری هنگفتی در زمینه همجوشی هسته‌ای است که وعده می‌دهد با تقلید از واکنش خورشید و ستارگان روی زمین به اتکای ما به سوخت‌های فسیلی پایان دهد. به تازگی راکتور “خورشید مصنوعی” چین به نام EAST با رسیدن به مدت ۱۰۱ ثانیه در دمای ۲۱۶ میلیون درجه فارنهایت (۱۲۰ میلیون درجه سانتیگراد) یک رکورد را شکست.

اطلاعات بيشتر در لينك مرجع زير :

World’s First Small Modular Nuclear Reactor Starts Producing Energy in China (interestingengineering.com)

لینک کوتاه : https://news.radiotoranj.com/?p=6415
  • نویسنده : شهلا
  • منبع : Interesting Engineering
  • 40 بازدید