پخش زنده رادیو ترنج کانادا

 
                     
1
سير در تاريخ

زندگی نامه بانوی ایرانی -دکتر آذر اندامی- مخترع “ واکسن وبا”

  • کد خبر : 2984
  • 01 سپتامبر 2021 - 1:03
زندگی نامه بانوی ایرانی -دکتر آذر اندامی-  مخترع “ واکسن وبا”

در این روزهای پرتنش مبارزه با ویروس کرونا و انواع جهش یافته آن، به اهمیت واکسن در نجات انسانیت بیشترپی میبریم. در مورد واکسن کرونا شاید ایمنی صد درصد در حال حاضر وجود نداشته باشد، اما خطر بستری شدن و یا مرگ را تقریبا به صفر نزدیک میکند. در طول تاریخ دانشمندان و‌مخترعین واکسنها همواره […]

در این روزهای پرتنش مبارزه با ویروس کرونا و انواع جهش یافته آن، به اهمیت واکسن در نجات انسانیت بیشترپی میبریم. در مورد واکسن کرونا شاید ایمنی صد درصد در حال حاضر وجود نداشته باشد، اما خطر بستری شدن و یا مرگ را تقریبا به صفر نزدیک میکند.
در طول تاریخ دانشمندان و‌مخترعین واکسنها همواره در فراز و نشیب جلب اطمینان جهان و اثبات فواید واکسنها برای جهانیان قرار دارند.
در اینجا زندگی نامه بانوی ایرانی مخترع “ واکسن وبا” را برایتان بازگو می‌کنیم
📍دکتر آذر اندامی ، پزشک و باکتری شناس ایرانی،او متولد سال ۱۳۰۵ در محله ساغریسازان رشت متولد شد. تنها دختر و فرزند چهارم خانواده که پدر روشنفکر او، بعد از تحصیلات سال ۹، از ادامه تحصیلاتش ممانعت کرد و وی را به دانشسرا مقدماتی رشت فرستاد.بعد از فارغ التحصیلی به خدمت وزارت فرهنگ درآمد.
درحین کار کردن با تحصیل در مدارس شبانه، موفق به اخذ دیپلم طبیعی شد،در کنکور شرکت کرد و در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد. نهایتا دوره تخصصی زنان و زایمان را بپایان رسانید و به انستیتو پاستور منتقل شد .
درسالهایی که بیماری وبا در ایران و کشورهای منطقه جان افراد بسیاری را میگرفت، دکتر اندامی با تولید و اختراع واکسن وبا نه تنها واکسن برای ایران را تامین کرد که واکسن کشورهای همسایه نیز تامین شدند وبه همین سبب به معاونت بخش میکروب شناسی و سپس به ریاست بخش وبا و دیفتری رسید .
سپس با بورس تحصیلی به پاریس رفت و موفق به اخذ گواهینامه میکروب شناسی گردید.
و در سال ۱۳۵۳ موفق به دریافت دانشنامه تخصصی علوم آزمایشگاهی بالینی شد و در سال ۱۳۵۷ بازنشسته گردید.
بعد از باز نشستی سفرهایی به فرانسه و بلژیک کرد و حاصل سفرها مقالات علمی که، در مجلات معتبربچاپ میرسید.
پس از بازنشستگی دوباره مشغول بکار شد و در بیمارستان باهر ریاست آزمایشگاه.و سپس بعد از مدتی در مطب همسرش به مداوای بیماران زنان و زایمان پرداخت.
در همین سالهادر مطب حین معاینه تعادل خود را به دلیل تومور مغزی از دست داد و در روز ۲۸ مرداد ۱۳۶۳ بدلیل امبولی ریه که از عواقب بیماری سختش بود در گذشت

“ در سال ۱۹۹۲، اتحادیه بین المللی ستاره شناسی IAU حفره ای به قطر ۳۰ کیلومتر در جنوب سیاره زهره، بنام اندامی نامگذاری کردند .آذر اندامی تنها زن ایرانی بود که نامش به این شورا فرستاده شد.و بانی این کار دخترش آذرمیدخت میباشد .”
یاد و نام بانوی توانمند و موفق ایرانی همیشه گرامی باد

لینک کوتاه : https://news.radiotoranj.com/?p=2984
  • نویسنده : گلناز تقوی
  • منبع : ویکی پدیا
  • 206 بازدید
       
Optimized with PageSpeed Ninja