پخش زنده رادیو ترنج کانادا

 
                       
1
James Webb Space

دانشمندان کانادایی :تلسکوپ فضایی جیمز وب یک رویا به حقیقت پیوسته است

  • کد خبر : 6335
  • 28 دسامبر 2021 - 10:21
دانشمندان کانادایی :تلسکوپ فضایی جیمز وب یک رویا به حقیقت پیوسته است
این یک گام جدید در نجوم، درک جهان و جایگاه ما در جهان است و این اکتشافات علمی به لطف گروه دانشمندان و متخصصین کانادایی در علم نجوم امکان پذیر خواهد بود. حداقل نیمی از ۶۰۰ دانشمند در “انجمن نجوم کانادا “ و ده ها مهندس ، در تیم طراحی تلسکوپ همراهی و همکاری داشته اند

همکاری بین آژانس‌های فضایی اروپایی و کانادایی از French Guiana در سواحل شمال شرقی آمریکای جنوبی درصبح روز کریسمس لحظه تحقق آرزو به حقیقیت را بوجود آورد .
در حالی که جهان در صبح کریسمس برای دیدن بلند شدن تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا آماده می شد، دانشمندان کانادایی که نقش بسزایی در بوقوع پیوستن این رویداد بی نظیر نقش مهمی داشته اند و در صبح کریسمس بسیار احساساتی شدند.
محقق اصلی این تلسکوپ ، Rene Doyon گفته است، دیدن لحظه پرتاب بصورت زنده وحضوری بهترین هدیه کریسمسی بوده است که می توانست آرزو کند.
بدلیل محدودیت های COVID-19 اکثر دانشمندان کانادایی که روی این پروژه کار می کردند مجبور بودند در خانه بمانند.
این محقق در مصاحبه ی روز شنبه بیان کرد “این یک لحظه بسیار تاثیرگذار بود، لحظاتی کاملا باورنکردنی،بعد از بیست سال کار‌و‌تلاش روی این پروژه “ من هرگزتصورش را هم نمی کردم این اتفاق بی نظیر و تاریخی در روز کریسمس رخ دهد و این یک لحظه عالی برای کانادا بود.”

دانشمند توسعه وب در دانشگاه مونترال Natahalie Ouellette , درکنار خانواده خود در حال تماشای لحظه پرتاب در مونترال بوده وگفت: چه لذتی بهترو بیشتر از دیدن لحظه پرتاب تلسکوپ از زمین و ترک زمین در روز کریسمس ، این لحظه من را به گریه انداخت.”
رئیس آژانس فضایی کانادا نیز از احساسات خود می گوید: چه روز استثنایی ، “این پرتاب نقطه اوج یک رویای سی ساله بود”
وی ادامه داد ،کانادا تقریباً از ابتدا روی تلسکوپ فضایی جیمز وب کار می کرده و جزو اولین کشورهایی خواهد بود که اکتشافات آن را مطالعه می کند ، این یک گام جدید در نجوم، درک جهان و جایگاه ما در جهان است و این اکتشافات علمی به لطف گروه دانشمندان و متخصصین کانادایی در علم نجوم امکان پذیر خواهد بود. حداقل نیمی از ۶۰۰ دانشمند در “انجمن نجوم کانادا “ و ده ها مهندس ، در تیم طراحی تلسکوپ همراهی و همکاری داشته اند.

اطلاعات بيشتر در لينك مرجع زير :

Canadian scientists involved in James Webb space telescope say it’s a dream come true | CP24.com

لینک کوتاه : https://news.radiotoranj.com/?p=6335
  • نویسنده : گلناز
  • منبع : cp24
  • 37 بازدید