پخش زنده رادیو ترنج کانادا

   
VANCOUVER Canada TORONTO Canada                  
0
زندگي نامه

زندگي نامه استاد غفار داورپناه

  • کد خبر : 3012
  • 01 سپتامبر 2021 - 15:40
زندگي نامه استاد غفار داورپناه

استاد غفار داورپناه متولد سال ۱۳۰۸ در سده اصفهان بدنیا آمد . پدرش دهقان زاده بود و به ارتش پیوسته بود و بعد از ده سال در جمع قزاق ها استعفا داده و برای اداره زندگی سنگ تراشی را انتخاب کرد . استاد داور پناه در سال ۱۳۱۹ همزمان با جنگ جهانی دوم که در […]

استاد غفار داورپناه متولد سال ۱۳۰۸ در سده اصفهان بدنیا آمد . پدرش دهقان زاده بود و به ارتش پیوسته بود و بعد از ده سال در جمع قزاق ها استعفا داده و برای اداره زندگی سنگ تراشی را انتخاب کرد .
استاد داور پناه در سال ۱۳۱۹ همزمان با جنگ جهانی دوم که در نقاطی از ایران مردم دچار قحطی شده بودند مدرسه را رها کرده و در ۱۱ سالگی بهمراه پدرش به اصفهان رفت و مشغول سنگ تراشی شد .

او در سال ۱۳۲۷ نخستین کارگاه سنگبری را در عوارضی جاده شمیران یعنی خیابان شریعتی فعلی با سرمایه ۳۰۰ تومان دایرکرد واین نقطه شروع ۷۰ سال تجربه او در صنعت سنگ ایران بود .تا سال ۱۳۵۷ و همزمان با انقلاب اسلامی ، چندین کارخانه سنگ بری با آخرین فن آوریهای روز ساخت .

درپارک شهر تهران ،هنگامی که مشغول کار در آنجا بود با آقای قنبر رحیمی که ایشان پیشکسوت در معادن سنگ ایران هستند آشنا می‌شود ودر پروژه میدان شهیاد ( میدان آزادی ) با هم همکاری کردند . آقای حسین امانت معمار سرشناس و طراح برج شهیاد در باره شیوه استاد داورپناه گفته : سطوح تاب خورده و پیچ خورده با دقت طوری تراشیده شده اند که در مجموع سطح پیچیده ای که از پایین به بالا می پیچید و تاب می خورد، را تشکیل می‌دهند او اینکار را با نهایت کاردانی و درایت به موقع و با بهترین قیمت به انجام رسانید .

همچنین استاد غفاری و آقای هوشنگ سیحون معمار و تندیس ساز سرشناس ایران پروژه های زیادی ازجمله مقبره نادر شاه را انجام دادند .

از نمونه کارهایی که استاد داورپناه سنگبری آنها را به عهده داشته میتوان برج شهیاد و اجرای اولین سنگفرش گرانیتی کشور در این بنا ، ساختمان وزارت کشور ، استادیوم تختی ( فرح پهلوی ) ، نمای سینما دیاموند ، آرامگاه محمود نریمان و کاخ قدیمی یوشون تپه نام برد
او زمانی که سینما دیاموند مصادره شد و سنگرها را خراب کردند و مقبره محمود نریمان هم تخریب شد گفت : “هیچ نشانی از آن کارهای زیبا بجا نمانده “

بعد از انقلاب استاد ۱۰ سال به فرانسه مهاجرت کردند .او این چنین از این ۱۰ سال مهاجرت خود می‌گوید : فرانسه واقعا بهشت است ولی برای من جهنم بود .وقتی برگشتم ایران دوباره خودم را پیدا کردم .دیدم من دوباره غفارم و آنجا یک آدم هیچی بودم .

او معتقد به کار ومسولیت پذیری بود ودر این مورد گفته : فرهنگ کار متاسفانه هنوز درکشور ما جا نیفتاده من همیشه از کارگرانم خواسته ام مسولیت پذیر باشند و وجدان کاری داشته باشند. فرهنگ حق با مشتری است را باید داشته باشیم.کار سرمایه ی جاودانی است.

استاد داورپناه در باره باور سیاسی خود همیشه سکوت کرده، اما از کاربا سنگ همیشه با عشق صحبت می‌کرد.

از ازدواج با همسر خود که ۶۶ سال بطول انجامید را به عنوان مهم‌ترین اتفاق زندگیش نام برده است
استاد غفار داور پناه پدر و بنیانگذار سنگ بری نوین در ایران ، در تاریخ ۲۶ تیر ماه سال ۱۴۰۰ در سن ۹۲ سالگی در تهران دار فانی را وداع گفت

روحش شاد و نام پر افتخارش همچون برج شهیاد جاودان و ماندگار

لینک کوتاه : https://news.radiotoranj.com/?p=3012
  • نویسنده : گلنازتقوی
  • منبع : مجموعه دانشنامه – بی بی سی فارسی
  • 56 بازدید
       
Optimized with PageSpeed Ninja