پخش زنده رادیو ترنج کانادا

 
                     
1
کانادا

تورم بی سابقه در کانادا

  • کد خبر : 4214
  • 20 اکتبر 2021 - 17:15
تورم بی سابقه در کانادا
اقتصاددانان از پیش بالا رفتن قیمتها را گمانه زنی کرده بودند اما به دلیل مشکل همه گیری درسطح جهان، اعداد و ارقام پیشبینی شده کاملا آنها را غافلگیر کرده و توازن عرضه و تقاضا را ازبین برد.

در ماه سپتامبر ۲۰۲۱  ،نرخ تورم کانادا بطور بیسابقه ای به بالاترین حد خود (۴.۴٪) در ۱۸ سال گذشته رسید . جهش‌ قیمتهای مواد غذایی ، مسکن و سرپناه و حمل و نقل بیشترین تاثیر را بر زندگی شهروندان گذاشته است .
بطورنمونه قیمت بنزین در سالی که گذشت ، ۳۳٪ افزایش داشته ، قیمت خودرو ها بمیزان ۷.۲٪ نیز دربازار بالا رفته و بطور مستقیم اثرات بالا رفتن این دو فاکتور مسبب بالا رفتن ۹٪ هزینه حمل و نقل شده است . هزینه مسکن بمیزان ۴.۸٪افزایش یافته ، مواد غذایی ۳.۹٪ ، تقریبا هزینه هر نوع مواد غذایی مشخصا گوشت قرمز به بالاترین مقایس خود یعنی ۹.۵ ٪ ، مرغ بمیزان ۱۰٪ و گوشت خوک حدودا ۹٪ بالا رفته است . تنها سبزیجات تازه است که در سبد کالا شهروندان با افزایش ۳.۲٪ مایه دلگرمی آنها میباشد . این سرعت افزایش قیمت از سال ۲۰۱۵ تا امسال گزارش داده شده.

اقتصاددانان از پیش بالا رفتن قیمتها را گمانه زنی کرده بودند اما به دلیل مشکل همه گیری درسطح جهان، اعداد و ارقام پیشبینی شده کاملا آنها را غافلگیر کرده و توازن عرضه و تقاضا را ازبین برد.

“برخی سیاست گذاران از گذرا بودن این افزایش قیمتها نوید می‌دهند و بنابر فاکتورهای کوتاه مدت ،انرا موقتی میخوانند . “

“هر چه زمان تورم طولانی تر شود، فرضیه رد کردن موقتی بودن تورم مشکلتر میشود “

یک اقتصاد دان بانک TD در اینمورد گفت : ما در آغاز تصور میکردیم ، بالا رفتن تورم فقط چندماهی بیشتر عمر نمیکند اما بنظرمیاید ما در اشتباه بودیم و احتمالا تا نیمه سال ۲۰۲۲ درگیر تورم هستیم البته تا به اکنون هیچ چیز هنوز برای ما روشن ‌دقیق نیست . در پی سخنان رئیس مرکزی کانادا در هفته گذشته ؛ بانک مرکزی در حال تجدید نظر در باره تورم است ، نابسمانی و اختلال درعرضه بغرنج تر شده و امکان دارد بیشتر از حد انتظار ما باقی بماند و احتمالا مجبور شوند با بالا بردن نرخ وام عکس العملی نشان داده تا شرایط آرام‌ شود .
اقتصاد دان دیگری از بانک مونترال از جمله افرادی است که تصور میکند زمان تورم بالا طولانی تر خواهد بود. او گفت : “نما بزرگ شده اینگونه است : تورم رو ببالاست پس فشارها هم افزایشی عمل میکنند” و اینجاست که گذرا بودن کمرنگ و ضعیف نشان داده میشود .

لینک کوتاه : https://news.radiotoranj.com/?p=4214
  • نویسنده : گلناز تقوی
  • منبع : CBC News
  • 126 بازدید
       
Optimized with PageSpeed Ninja