پخش زنده رادیو ترنج کانادا

 
                     
0
کوروش بزرگ

هفتم آبان ماه روز کوروش کبیر مبارک باد

  • کد خبر : 4702
  • 29 اکتبر 2021 - 11:44
هفتم آبان ماه روز کوروش کبیر مبارک باد
اين روز كه در تقويم بين‌المللي به نام "Sirius Day "شناخته می‌شود با نام و ياد كوروش بزرگ، پادشاه دادگستر هخامنشی نام‌گذاری شده است.

ایرانیان هفتم آبان ماه را روز کوروش کبیر یا روز بزرگداشت کوروش بزرگ نامیده‌اند هرچند که در تقویم رسمی و دولتی ایران روزی به نام روز جهانی کوروش وجود ندارد.

گل نبشته بابلی موسوم به سالنامه «نبونید» هفتم آبان (۲۹ اکتبر) را روز ورود کوروش بزرگ به بابل ثبت کرده است؛ روزی که بنا بر داده‌های تاریخی، به آزادی بردگان و نگارش استوانه بابلی کوروش بزرگ انجامید که از آن به نام نخستین منشور حقوق بشر یاد می‌شود.
روز فتح بابل توسط سپاهیان کوروش ،روزیست بزرگ و نقطه‌ عطف در تاریخ بشر است و این روز به ورق خوردن برگی زرین از تاریخ انجامید. نه تنها با پیوستن بابل به سرزمین‌های از پیش فتح‌شده جورچین و پازل شکل‌گیری ایران کامل شد که خود، نخستین کشور تاریخ است بلکه سیاست و حقوق نیز، با روندی که کوروش پی گرفته بود، کاملاً دگرگون گشتند.
در این روز علاقه‌مندان به کوروش و تاریخ و تمدن ایران‌زمین برای پاسداشت فرهنگ و تمدن ایرانی به پاسارگاد ، مقبره کوروش می‌روند و گردهم جمع می‌شوند تا یاد و نام کوروش را گرامی بدارند.
اول بار در سال‌هاي ابتدايي دهه ۸۰ اين موضوع را “انوشيروان كيهاني‌زاده” روزنامه‌نگار و تاريخ‌نويس در ستون “روزنامك” كه در روزنامه”شرق”در ایران منتشر مي‌كرد، اعلام كرد.
حسب گفته كيهاني‌زاده، اين روز كه در تقويم بين‌المللي به نام “Sirius Day “شناخته می‌شود با نام و ياد كوروش بزرگ، پادشاه دادگستر هخامنشی نام‌گذاری شده است. با اين حال، اما آن‌گونه كه «رضا مرادی غياث‌آبادی» تاريخ‌نويس ایرانی مي‌گويد:
نام “Sirius day “كه در تاريخ ۲۹ اكتبر تقويم بين‌المللي به ثبت رسيده، اشاره‌اي به نام ستاره شباهنگ است و ارتباطی به كوروش هخامنشی ندارد، چراكه نام كوروش به زبان لاتين اگرچه تلفظ هر دو به يك شكل است اما به‌گونه‌ای ديگری نوشته مي‌شود “Cyrus “

لینک کوتاه : https://news.radiotoranj.com/?p=4702
  • نویسنده : زهره
  • منبع : Wikipedia
  • 93 بازدید
       
Optimized with PageSpeed Ninja